2015 Camps
Twenty-Four Track & Field Athletes to Compete at NCAA Regionals
By: Princeton Athletic Communications
          Release: 05/23/2012
Print RSS

Women's Start List
Men's Start List
Live Results
Championships Central
Host Site - will include Webcast links when available

PRINCETON, N.J. (5/23/12) - Twenty-four members of the Princeton men's and women's track & field teams will compete
in the NCAA East Regional this weekend, May 24-26 on the campus of North Florida in Jacksonville, Fla.

Links to start lists, live results and championship pages can be found above.

A schedule of the Tigers' events is below.

Name Event First Round     Quarterfinal  
Trevor Van Ackeren 1500 Thursday 5:30 p.m. Top 5 per heat, next 4 fastest Saturday 6:30 p.m.
Greta Feldman 1500 Thursday 6 p.m Top 5 per heat, next 4 fastest Saturday 6:45 p.m.
Molly Higins 1500 Thursday 6 p.m Top 5 per heat, next 4 fastest Saturday 6:45 p.m.
Alexis Mikaelian 1500 Thursday 6 p.m Top 5 per heat, next 4 fastest Saturday 6:45 p.m.
Tom Hopkins 400 Thursday 7:20 p.m. Top 3 per heat, next 9 fastest Friday 6 p.m.
Russell Dinkins 400 Thursday 7:20 p.m. Top 3 per heat, next 9 fastest Friday 6 p.m.
Michael Williams 800 Thursday 8:10 p.m. Top 3 per heat, next 9 fastest Friday 7 p.m.
Kacie O'Neil 800 Thursday 8:35 p.m. Top 3 per heat, next 9 fastest Friday 7:15 p.m.
    Quarterfinal     Semifinal  
Donn Cabral Steeplechase Friday 8:50 p.m. Top 3 per heat, next 3 fastest June 7 8:25 p.m.
Tyler King
Steeplechase Friday 8:50 p.m. Top 3 per heat, next 3 fastest June 7 8:25 p.m.
Eddie Owens Steeplechase Friday 8:50 p.m. Top 3 per heat, next 3 fastest June 7 8:25 p.m.
    Semifinal     Final  
Alejandro Arroyo Yamin 10k Thursday 9 p.m. Top 12 advance June 6 9:45 p.m.
Thomas Dialynas 10k Thursday 9 p.m. Top 12 advance June 6 9:45 p.m.
Brian Leung 10k Thursday 9 p.m. Top 12 advance June 6 9:45 p.m.
Abby Levene 10k Thursday 9:40 p.m. Top 12 advance June 7 9:45 p.m.
Conor McCullough Hammer Friday 10 a.m. Top 12 advance June 8 2 p.m.
Tory Worthen Pole Vault Friday 11 a.m. Top 12 advance June 6 6:30 p.m.
Lauren Tauscher Pole Vault Friday 11 a.m. Top 12 advance June 6 6:30 p.m.
Damon McLean Triple Jump Friday 4:30 p.m. Top 12 advance June 8 5:30 p.m.
Dave Slovenski Pole Vault Saturday 11 a.m. Top 12 advance June 8 5:30 p.m.
Joe Stilin 5k Saturday 8:05 p.m. Top 5 per heat, next 2 fastest June 8 8:10 p.m.
Chris Bendtsen 5k Saturday 8:05 p.m. Top 5 per heat, next 2 fastest June 8 8:10 p.m.
Tyler Udland 5k Saturday 8:05 p.m. Top 5 per heat, next 2 fastest June 8 8:10 p.m.
Michael Franklin 5k Saturday 8:05 p.m. Top 5 per heat, next 2 fastest June 8 8:10 p.m.

 

stop