LHI Top Right
Columbia Last Chance Results
By: Princeton Athletic Communications
          Release: 03/03/2013
Send this article to a friend Print RSS

Women's Results

 

800m run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1       Grace, Kate            NJ-NY TC             2:01.00    2:03.71  
  2       Veidis, Erika          Harvard              2:09.78    2:05.70  
  3       Margey, Kelsey         Villanova            2:07.87    2:06.03  
  4       Tomlin, Renée          NJ-NY TC             2:02.00    2:06.32  
  5       Mania, Brigitte        Connecticut          2:07.08    2:06.36  
  6       Sinkovitz, Julie       Maryland             2:08.07    2:06.54  
  7       Feldman, Greta         Princeton            2:08.78    2:06.98  
  8       Keklak, Andrea         Georgetown           2:08.31    2:07.25  
  9       Bills, Trina           Columbia             2:09.94    2:07.59  
 10       McKenzie, Lorain       unattached           2:02.06    2:08.77  
 11       Groff, Ana             Connecticut          2:02.50    2:09.16  
 12       Tucker, Leanne         Villanova            2:11.02    2:09.98  
 13       Dasilva, Shanique      Georgetown           2:09.26    2:11.04  
 14       Iyevbele, Kenyetta     N.C. State           2:03.00    2:11.33  
 15       Adams, Cynthia         Lebanon Valley       2:13.50    2:11.79  
 16       McCarthy, Jackie       Providence           2:12.00    2:12.41  
 17       Clevinger, Taylor      Richmond             2:18.29    2:12.78  
 18       Browne, Shannon        Villanova            2:14.77    2:13.00  
 19       Rathbun, Madeline      Columbia             2:14.42    2:14.93  
 20       Deloache, Becca        Georgetown           2:13.90    2:15.23  
 21       Bauer, Nicole          Columbia             2:15.66    2:17.35  
 22       Jangsten, Maria        CPTC New Balance     2:13.00    2:22.61  
 23       Shelton, Maggie        Johns Hopkins        2:17.42    2:24.74  
 24       Elsekhely, Aya         New Jersey Tech      2:32.11    2:29.67  
 25       Reeves, Keri           Washington & Jeff               2:31.55  
 26       Gallagher, Kaleigh     Washington & Jeff    2:40.36    2:38.83  
 --       Cox, Chelsea           Georgetown           2:06.51        DNF  
 --       McDonald, Kimarra      NJ-NY TC             2:02.00        DNF  
 --       Schneider, Rachel      Georgetown           2:04.00        DNF  
 --       Kouba, Paige           Harvard              2:09.00        DNF  
 --       Akande, Nicky          Villanova            2:02.40        DNF  
 --       Wilson, Heather        NJ-NY TC             2:02.50        DNF  
 
Mile run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1       Higginson, Ashley      NJ-NY TC             4:40.00    4:35.43  
  2       Williams, Kelly        West Virginia        4:38.47    4:36.77  
  3       Schneider, Rachel      Georgetown           4:39.48    4:37.08  
  4       Piccirillo, Angel      Villanova            4:40.08    4:39.03  
  5       Paul, Rachel           Georgetown           4:41.12    4:41.09  
  6       Gillingham, Erin       Columbia             4:40.72    4:42.28  
  7       Schappert, Stephan     Villanova            4:43.20    4:43.88  
  8       Mikaelian, Alexis      Princeton            4:43.65    4:45.56  
  9       Sadler, Olivia         Columbia             4:42.25    4:46.14  
 10       Neczypor, Hannah       Georgetown           4:48.43    4:46.73  
 11       Kayali, Nihal          Yale                 5:00.28    4:46.90  
 12       Burne, Olivia          Stony Brook          4:54.40    4:47.47  
 13       Higgins, Molly         Princeton            4:55.36    4:49.05  
 14       Krasinski, Emily       Columbia             5:00.65    4:53.60  
 15       Mack, Jeanne           Iona                 4:59.32    4:55.71  
 16       Balmer, Katie          Haverford            5:01.50    4:56.82  
 17       Hendry, Fiona          Haverford            5:04.17    5:03.17  
 18       Neutts, Ariann         Villanova            4:49.51    5:03.48  
 19       Rose, Kelsey           Jenkintown Running   4:52.00    5:06.48  
 20       Harrington, Sophia     Columbia             5:00.00    5:06.75  
 
3000m run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1       Lipari, Emily          Villanova            9:20.07    9:08.91  
  2       Crevoiserat, Linds     Connecticut          9:23.46    9:09.48  
  3       Adler, Monica          unattached           9:06.00    9:10.87  
  4       Traynor, Nicol         NJ-NY TC             9:05.00    9:19.07  
  5       Stevens, Joanna        Georgetown           9:45.95    9:40.28  
  6       Sara, Lauren           Connecticut          9:38.29    9:43.36  
  7       Fluehr, Erika          Princeton            9:51.83    9:48.46  
  8       Johnson, Jen           unattached          10:03.20    9:52.62  
  9       May, Hilary            Georgetown RC       10:13.13    9:52.96  
 10       Cotton, Sarah          Georgetown           9:53.34    9:59.79  
 11       Schustrom, Lexi        Columbia            10:00.00   10:03.38  
 12       Dinnan, Courtney       So Conn State        9:35.00   10:05.13  
 13       Dengler, Molly         Columbia             9:40.00   10:13.53  
 --       Chambers, Madeline     Georgetown           9:09.20        DNF  
 

Men's Results

400m dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1       Hopkins, Tom           Princeton              47.58      47.69   4 
  2       Bennett, Teo           Zenith Velocity        48.83      48.45   4 
  3       Washington, Devant     Georgetown             48.40      48.53   4 
  4       Porteous, John         New Jersey Tech        48.95      49.38   4 
  5       Yoder, Alex            Messiah                50.40      49.57   3 
  6       Hovanec, Robert        unattached             49.80      49.58   3 
  7       Schmalhofer, Tyler     Widener                51.49      49.82   2 
  8       Laws Jr, Alan          Shore AC               51.00      50.12   2 
  9       Rahoof, Sahir          Columbia               50.42      50.58   3 
 10       Duncan, Derrhyl        unattached             48.85      50.88   4 
 11       Poinsett, Ian          Montclair St           50.51      51.03   2 
 12       Clark, Benjamin        U. of Chicago          51.56      51.36   1 
 13       Adegunwa, yori         unattached             52.00      51.38   1 
 14       Goncalves-Borrega,     unattached             51.00      52.17   2 
 15       Hammond, Corey         Columbia               51.40      53.05   2 
 
800m run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1       McFann, Harry          Columbia             1:50.05    1:49.40  
  2       Claflin, Connor        Columbia             1:50.62    1:49.81  
  3       Fish, Brendon          Columbia             1:50.56    1:50.72  
  4       Reid, Nicholas         NJ-NY TC             1:50.00    1:52.59  
  5       Perry, Joshua          Alpha Owls           1:53.00    1:53.10  
  6       Harris, Anthony        Garden State         1:52.00    1:53.13  
  7       Waterbury, Michael     Unattached           1:54.80    1:53.24  
  8       Veras, Jose            Zenith Velocity      1:59.00    1:53.45  
  9       Hencke, Brian          Georgetown           1:54.02    1:53.78  
 10       Scheetz, Ben           NJ-NY TC             1:50.00    1:53.89  
 11       Holder, Ryun           Georgetown           1:57.87    1:54.06  
 12       Mathabane, Nathan      Princeton            1:53.00    1:54.26  
 13       Conn, Dennis           unattached           1:53.00    1:54.28  
 14       Booray, Adam           Westchester                     1:54.30  
 15       Craddock, Justin       Syracuse Chargers    1:52.00    1:54.64  
 16       Vercollone, Joseph     Providence           1:52.00    1:54.64  
 17       March, Scott           CPTC New Balance     1:52.00    1:54.75  
 18       Ogle, Andrew           Georgetown           1:53.24    1:54.86  
 19       Bertoline, Nick        unattached           1:54.80    1:55.56  
 20       Carey, Andrew          Johns Hopkins        1:55.87    1:55.63  
 21       Kamalu, Oscar          CPTC New Balance     1:57.27    1:55.76  
 22       Kochanek, Reed         Iona                 1:57.03    1:55.85  
 23       Swersky, Roberto       Navy Prep            1:57.57    1:56.63  
 24       Sharp, Joseph          Gettysburg           1:56.74    1:56.78  
 25       Rausch, Ryan           Gettysburg           1:58.02    1:57.06  
 26       Weeks, Scott           Syracuse Chargers               1:57.27  
 27       Reynolds, Aaron        Messiah              1:58.47    1:57.49  
 28       Thomas, Moheb          New Jersey Tech      1:58.66    1:58.27  
 29       Sainato, Giancarlo     Georgetown           1:56.20    1:58.44  
 30       McIsaac, Ian           unattached           1:56.10    2:01.02  
 31       palmer, dalton         New Horizon          2:02.00    2:02.31  
 32       LeBourne, Anselm       NJ-NY TC                        2:02.36  
 33       white, Galon           Zenith Velocity                 2:05.16  
 34       Roy, Mike              unattached           1:58.00    2:07.87  
 --       White, Sadiki          NJ-NY TC             1:49.50        DNF  
 --       Woode, Denzel          Columbia             1:53.00        DNF  
 --       Guarino, Josh          Syracuse Chargers    1:51.06        DNF  
 --       Paternostro, Bradl     Princeton            1:50.51        DNF  


3000m run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1       Mahoney, Travis        NJ-NY TC             8:05.00    8:02.34  
  2       Feigen, Mark           Columbia             8:08.00    8:04.12  
  3       Spencer, Leighton      Columbia             8:18.37    8:06.76  
  4       Fahy, Darren           unattached           8:04.00    8:10.36  
  5       Leibold, Collin        Georgetown           8:20.33    8:10.44  
  6       Murray, John           Georgetown           8:22.54    8:10.90  
  7       Tiernan, Patrick       unattached           8:10.00    8:11.99  
  8       Pons, Sam              Princeton            8:12.16    8:13.29  
  9       Murphy, Mike           Columbia             8:08.73    8:13.36  
 10       Composto, Nico         Columbia             8:12.37    8:15.92  
 11       Armstrong, Derek       Georgetown           8:40.00    8:20.06  
 12       Golestan, Ben          Columbia             8:32.84    8:20.26  
 13       Kramer, Dan            New Balance          8:32.47    8:22.30  
 14       Rutherford, Tait       Columbia             8:29.58    8:22.53  
 15       Hillery, Liam          Providence           8:15.41    8:24.10  
 16       Heibell, Chris         Garden State         8:30.00    8:27.56  
 17       Barrett, Sean          Georgetown RC        8:33.83    8:28.73  
 18       Binford-Walsh, Tre     unattached                      8:30.27  
 19       Heywood, Ethan         Iona                 8:35.53    8:30.38  
 20       Gregor, Austin         Georgetown           8:34.66    8:30.83  
 21       Rondon, Daniel         New Jersey Tech      8:53.60    8:31.61  
 22       Vento, Stephen         unattached           8:45.00    8:31.76  
 23       Wilson, Dustin         Columbia             8:26.79    8:41.38  
 24       Harper, Jon            Columbia             8:43.58    8:42.82  
 25       Plunkett, Malcolm      unattached           8:30.00    8:57.76  
 26       Selke, Greg            Syracuse Chargers    9:03.63    8:58.00 
stop