2015 Camps

May 2 TigerCast: Track Standouts Russell Dinkins and Alexis Mikaelian

By: Princeton Athletic Communications
          Release: 05/02/2013
Send this article to a friend Print RSS
Article Image
Courtesy: Princeton Athletic Communications

With the Ivy League Heptagonal Track & Field Championships returning to Weaver Stadium this weekend, Princeton seniors Russell Dinkins and Alexis Mikaelian join the latest edition of TigerCast.

Dinkins, who was just announced as one of nine recipients of the Spirit of Princeton Award, will try to win his third straight Outdoor Heps team title during the two-day competition this weekend. Dinkins, who was part of Princeton's NCAA champion Distance Medley Relay during the winter, is one of Princeton's top mid-distance runners and could play a key role in the relays this weekend.

Mikaelian will have a similar role for the women, as she is also a top mid-distance performer. She has been part of six Ivy League championship 4x800 relays (four indoor, two outdoor), and she was an NCAA Regional qualifier in the 1500 last year. She is also coming off a strong performance at the Penn Relays, though she wants this weekend to be even more memorable.

TigerCast, presented by PNC Bank, is the official podcast of Princeton Athletics. Previous episodes of TigerCast can be downloaded for free anytime at GoPrincetonTigers.com.

To listen to specific interviews, please use this guide: Russell Dinkins (men's track & field) 5:00; Alexis Mikaelian (women's track & field) 19:15.

Sept. 20: Katie Reinprecht (field hockey) 4:10; Jim Barlow (men's soccer) 19:00; Jim Salgado (football) 29:50.

Sept. 27: Jen Hoy (women's soccer) 4:15; Caraun Reid (football) 19:25.

Oct. 4: Sabrina King (women's volleyball) 4:55; Mike Catapano (football) 18:50.

Oct. 11: Jared Backus (football) 7:45; Ross Cadman (sprint football) 16:40.

Oct. 18: Andrew Starks (football) 6:35; Julie Shackford (women's soccer) 17:45.

Oct. 25: James Perry (football) 7:35; Jason Vigilante (men's cross country) 18:30; Peter Farrell (women's cross country) 28:35; Mark Linnville (men's soccer) 38:25.

Nov. 1: Rebecca Shmoys (women's soccer) 4:15; Roman Wilson (football) 12:15.

Nov. 8: Courtney Banghart (women's basketball) 6:40; Bob Prier (men's hockey) 15:35.

Nov. 15: Kathleen Sharkey (field hockey) 6:00; Tim Kingsbury (football) 18:05; Luis Nicolao (water polo) 28:30.

Nov. 21: Bob Surace (football) 4:45.

Nov. 29: Kristen Holmes-Winn (field hockey) 5:55; Julia Reinprecht (field hockey) 18:10; Kelly Cooke (women's ice hockey) 33:05.

Dec. 6: T.J. Bray (men's basketball) 4:00; Chris Ayres (wrestling) 13:20.

Dec. 13: Derek Jones (men's basketball) 2:10; Dan Loney (women's basketball; football) 17:45.

Dec. 20: Year In Review (Part 1) 6:30.

Dec. 27: Year In Review (Part 2) 5:45.

Jan. 3: Daniel Hasler (men's swimming) 3:00; Maureen McCotter (women's swimming) 12:40.

Jan. 10: Andrew Calof (men's hockey) 4:45; Mitch Henderson (men's basketball) 14:25.

Jan. 17: Sam Shweisky (men's volleyball) 4:40.

Jan. 24: Luis Nicolao (women's water polo) 4:30.

Jan. 31: Nicole Bunyan (women's squash) 5:10; Todd Harrity (men's squash) 16:20.

Feb. 7: Zoltan Dudas (fencing) 4:10; Jeff Kampersal (women's hockey) 16:45; Dan Santoro (wrestling) 31:10.

Feb. 14: Kristen Helmstetter (women's basketball) 4:15; Denton Koon (men's basketball) 15:45.

Feb. 21: Damon McLean (men's track & field) 6:00; Tory Werthen (women's track & field) 14:05; Chris Sailer (women's lacrosse) 23:50.

Feb. 28: T.J. Bray (basketball) 5:25; Sada Stewart (women's swimming) 15:35; Chris Bates (men's lacrosse) 27:15.

Mar. 7: Michael Strand (men's swimming/diving) 6:35; Chris Ayres (wrestling) 15:35.

Mar. 14: Peter Callahan (men's track & field) 4:10.

Mar. 21: Courtney Banghart (women's basketball) 6:00; Niveen Rasheed (women's basketball) 17:00.

Mar. 28: Eliza Stone (fencing) 4:15; Lisa Sweeney (softball) 17:30; Michael Dye (men's volleyball) 30:00.

Apr. 4: Laura Granville (women's tennis) 5:30; Roman Wilson (football) 19:20.

Apr. 11: Billy Pate (men's tennis) 4:25; Marty Crotty (men's lightweight rowing) 19:55.

Apr. 18: Zak Hermans (baseball) 6:50; Greg Hughes (heavyweight rowing) 19:25.

SOCIAL MEDIA

TWITTER

FACEBOOK

INSTAGRAM

TIGERBLOG

ENEWS

ENews
Hyatt New
SCHEDULE
PNC Schedule
> Full Schedule and Results
August
28
Friday
W. Soccer
vs. Howard
- 7:00 PM
August
30
Sunday
W. Soccer
at Fordham
- 1:00 PM
September
04
Friday
W. Volleyball
at George Washington (G.W. Tournament)
- 10:00 AM
Field Hockey
vs. North Carolina
- 4:00 PM
W. Soccer
vs. Rutgers
- 5:00 PM
W. Volleyball
vs. Radford (G.W. Tournament)
- 5:30 PM
M. Soccer
at St. John's
- 8:00 PM
September
05
Saturday
W. Volleyball
vs. UC-Davis (G.W. Tournament)
- 1:00 PM
September
06
Sunday
Field Hockey
vs. Virginia
- 1:00 PM
W. Soccer
vs. Duquesne
- 1:00 PM
September
10
Thursday
M. Soccer
at FGCU
- 7:00 PM
W. Soccer
vs. Delaware
- 7:00 PM
September
11
Friday
W. Cross Country
at HYP
- All Day
M. Cross Country
at HYP
- All Day
W. Volleyball
at Hofstra (Hofstra Tournament)
- 6:00 PM
September
12
Saturday
W. Volleyball
vs. Florida Gulf Coast (Hofstra Tournament)
- 10:00 AM
Field Hockey
at Bucknell
- 12:00 PM
W. Volleyball
vs. Hartford (Hofstra Tournament)
- 3:00 PM
M. Soccer
at Florida International
- 7:00 PM
September
13
Sunday
W. Soccer
at Villanova
- 10:00 AM
Field Hockey
at Delaware
- 1:00 PM
September
16
Wednesday
W. Soccer
vs. La Salle
- 7:00 PM
September
18
Friday
W. Volleyball
vs. Duquesne (Rutgers Tournament)
- 10:00 AM
W. Volleyball
at Rutgers (Rutgers Tournament)
- 7:00 PM
September
19
Saturday
W. Cross Country
at Iona Meet
- All Day
stop