2015 Camps

April 26 TigerCast: Kristen Ward and Joe Stilin

By: Princeton Athletic Communications
          Release: 04/26/2012
Send this article to a friend Print RSS
Article Image
Courtesy: Princeton Athletic Communications

Kristen Ward, a senior goaltender for the women's water polo team, and Joe Stilin, a senior on the track and field team, join the latest edition of TigerCast.

Ward led Princeton to the Southern Division championship recently, its first since 2007 and seventh overall, and will try to lead the Tigers to their first Eastern championship since 2000 this weekend. Princeton enters the tournament as the second seed, and could face rival Harvard in a quarterfinal game, held at Brown. Both Michigan and Indiana appear to be Princeton's top obstacles.

Stilin just broke the Princeton record in the 5,000, which had been held by teammate Donn Cabral, and he will try to help the Tigers defend its mile relay title this weekend at the famed Penn Relays. Stilin will also try to help Princeton repeat as Triple Crown champions next weekend when the Heptagonal Championships are held at Franklin Field.

TigerCast can be accessed now through the "Podcasts" tab on the right side of the main page, or by going to the main TigerCast page here.

TigerCast, presented by PNC Bank, is the official podcast of Princeton Athletics. Previous episodes of TigerCast can be downloaded for free anytime at GoPrincetonTigers.com.

To listen to specific interviews, please use this guide: Kristen Ward (water polo) 5:05; Joe Stilin (track & field) 12:40.

Sept. 15: Steven Cody (football) 4:35; Tommy Wornham (football) 23:40.

Sept. 22: Sabrina King (women's volleyball) 8:10; Steve Verbit (football) 20:20.

Sept. 29: Luis Nicolao (men's water polo) 5:40; Mike Catapano (football) 18:30.

Oct. 6: Jim Barlow (men's soccer) 4:00; Andrew Aurich (football) 17:25.

Oct. 13: Cathryn Quinn (women's volleyball) 6:00; Jim Salgado (football) 19:35.

Oct. 20: Erin Jennings (field hockey) 5:35; Julie Shackford (women's soccer) 18:05; Jared Backus (football) 30:10.

Oct. 27: Donn Cabral (men's cross country) 7:10; Alex Banfich (women's cross country) 17:10; James Perry (football) 30:25.

Nov. 3: Marc Hagel (men's hockey) 6:45; Jeff Kampersal (women's hockey) 15:45.

Nov. 10: Kristen Holmes-Winn (field hockey) 6:00; Niveen Rasheed (women's basketball) 20:30.

Nov. 17: Chris Ayres (wrestling) 5:15; Matt Allen (football) 17:10.

Nov. 24: Bob Surace (football) 5:30.

Dec. 1: Jeff Cole (men's water polo) 5:30; Travis McNamara (men's swimming) 20:15; Aislinn Smalling (women's swimming) 29:15.

Dec. 8: Bob Callahan (men's squash) 4:30; Gail Ramsay (women's squash) 16:30.

Dec. 15: Ian Hummer (men's basketball) 4:00.

Dec. 22: Year In Review (part 1) 2:00

Dec. 29: Year In Review (part 2) 1:30.

Jan. 5: Courtney Banghart (women's basketball) 7:25; Adam Krop (wrestling) 20:10.

Jan. 12: Paula Romanchuk (women's hockey) 5:45; Derrick Pallis (men's hockey) 17:25.

Jan. 19: Sam Shweisky (men's volleyball) 4:20.

Jan. 26: Luis Nicolao (women's water polo) 4:10.

Feb. 2: Lauren Edwards (women's basketball) 5:55; Libby Eyre (women's squash) 17:05.

Feb. 9: Zoltan Dudas (fencing) 7:20; Mack Darrow (men's basketball) 23:20.

Feb. 16: Peter Callahan (men's track) 5:10; Bob Callahan (men's squash) 19:15.

Feb. 23: Lisa Boyce (swimming) 6:05; Eileen Moran (track) 14:20.

Mar. 1: Paul Nolle (swimming) 6:40; Daniel Kolodzik (wrestling) 18:40.

Mar 8: Chad Wiedmaier (lacrosse) 6:50; Chuck Dibilio (football) 23:50.

Mar. 15: Courtney Banghart (basketball) 4:15; Lindsey deButts (lacrosse) 17:05.

Mar. 22: Hannah Safford (fencing) 4:30; Lori Dauphiny (open crew) 18:55.

Mar. 29: Steve Harrington (baseball/squash) 3:40; Nicole Ontiveros (softball) 14:45.

Apr. 5: Greg Hughes (heavyweight rowing) 5:40; Matt Siow (tennis) 19:50.

Apr. 12: Megan Rose (tennis) 6:15; Andrew Starks (football) 20:45.

Apr. 19: Scott Liljestrom (volleyball) 7:00.

SOCIAL MEDIA

TWITTER

FACEBOOK

INSTAGRAM

TIGERBLOG

ENEWS

ENews
Hyatt New
SCHEDULE
PNC Schedule
> Full Schedule and Results
August
28
Friday
W. Soccer
vs. Howard
- 7:00 PM
August
30
Sunday
W. Soccer
at Fordham
- 1:00 PM
September
04
Friday
W. Volleyball
at George Washington (G.W. Tournament)
- 10:00 AM
Field Hockey
vs. North Carolina
- 4:00 PM
W. Soccer
vs. Rutgers
- 5:00 PM
W. Volleyball
vs. Radford (G.W. Tournament)
- 5:30 PM
M. Soccer
at St. John's
- 8:00 PM
September
05
Saturday
W. Volleyball
vs. UC-Davis (G.W. Tournament)
- 1:00 PM
September
06
Sunday
Field Hockey
vs. Virginia
- 1:00 PM
W. Soccer
vs. Duquesne
- 1:00 PM
September
10
Thursday
M. Soccer
at FGCU
- 7:00 PM
W. Soccer
vs. Delaware
- 7:00 PM
September
11
Friday
W. Cross Country
at HYP
- All Day
M. Cross Country
at HYP
- All Day
W. Volleyball
at Hofstra (Hofstra Tournament)
- 6:00 PM
September
12
Saturday
W. Volleyball
vs. Florida Gulf Coast (Hofstra Tournament)
- 10:00 AM
Field Hockey
at Bucknell
- 12:00 PM
W. Volleyball
vs. Hartford (Hofstra Tournament)
- 3:00 PM
M. Soccer
at Florida International
- 7:00 PM
September
13
Sunday
W. Soccer
at Villanova
- 10:00 AM
Field Hockey
at Delaware
- 1:00 PM
September
16
Wednesday
W. Soccer
vs. La Salle
- 7:00 PM
September
18
Friday
W. Volleyball
vs. Duquesne (Rutgers Tournament)
- 10:00 AM
W. Volleyball
at Rutgers (Rutgers Tournament)
- 7:00 PM
September
19
Saturday
W. Cross Country
at Iona Meet
- All Day
stop