150 Years
Ice Hockey MM

April 5 TigerCast: Greg Hughes and Matt Siow

By: Princeton Athletic Communications
          Release: 04/05/2012
Send this article to a friend Print RSS
Article Image
Courtesy: Princeton Athletic Communications

Greg Hughes, head coach of the Princeton heavyweight crew, and junior Matt Siow of the men's tennis team are the latest guests on TigerCast.

Hughes is in third season as the head coach of the Tiger heavyweights, and he guided Princeton to both the EARC and IRA grand finals last year. After a season-opening win over Syracuse and Georgetown last weekend, the fourth-ranked Tigers will take on Ivy rivals Penn and Columbia this weekend in the historic Childs Cup regatta. Hughes talks about the historic rivalry, as well as two alumni who have made their mark overseas.

Siow helped the Princeton men's tennis team to a crucial Ivy-opening win over Penn last weekend by rallying from a 5-2 deficit in the third set. His win was the clincher in a 4-3 victory over the Quakers, and sets the Tigers up with some momentum as they head into a home pair against Brown and Yale. Siow talks about the drama of both last season and last weekend, as well as the excitement of the first team matches at the enhanced Lenz Center.

TigerCast can be accessed now through the "Podcasts" tab on the right side of the main page, or by going to the main TigerCast page here.

TigerCast, presented by PNC Bank, is the official podcast of Princeton Athletics. Previous episodes of TigerCast can be downloaded for free anytime at GoPrincetonTigers.com.

To listen to specific interviews, please use this guide: Greg Hughes (heavyweight rowing) 5:40; Matt Siow (tennis) 19:50.

Sept. 15: Steven Cody (football) 4:35; Tommy Wornham (football) 23:40.

Sept. 22: Sabrina King (women's volleyball) 8:10; Steve Verbit (football) 20:20.

Sept. 29: Luis Nicolao (men's water polo) 5:40; Mike Catapano (football) 18:30.

Oct. 6: Jim Barlow (men's soccer) 4:00; Andrew Aurich (football) 17:25.

Oct. 13: Cathryn Quinn (women's volleyball) 6:00; Jim Salgado (football) 19:35.

Oct. 20: Erin Jennings (field hockey) 5:35; Julie Shackford (women's soccer) 18:05; Jared Backus (football) 30:10.

Oct. 27: Donn Cabral (men's cross country) 7:10; Alex Banfich (women's cross country) 17:10; James Perry (football) 30:25.

Nov. 3: Marc Hagel (men's hockey) 6:45; Jeff Kampersal (women's hockey) 15:45.

Nov. 10: Kristen Holmes-Winn (field hockey) 6:00; Niveen Rasheed (women's basketball) 20:30.

Nov. 17: Chris Ayres (wrestling) 5:15; Matt Allen (football) 17:10.

Nov. 24: Bob Surace (football) 5:30.

Dec. 1: Jeff Cole (men's water polo) 5:30; Travis McNamara (men's swimming) 20:15; Aislinn Smalling (women's swimming) 29:15.

Dec. 8: Bob Callahan (men's squash) 4:30; Gail Ramsay (women's squash) 16:30.

Dec. 15: Ian Hummer (men's basketball) 4:00.

Dec. 22: Year In Review (part 1) 2:00

Dec. 29: Year In Review (part 2) 1:30.

Jan. 5: Courtney Banghart (women's basketball) 7:25; Adam Krop (wrestling) 20:10.

Jan. 12: Paula Romanchuk (women's hockey) 5:45; Derrick Pallis (men's hockey) 17:25.

Jan. 19: Sam Shweisky (men's volleyball) 4:20.

Jan. 26: Luis Nicolao (women's water polo) 4:10.

Feb. 2: Lauren Edwards (women's basketball) 5:55; Libby Eyre (women's squash) 17:05.

Feb. 9: Zoltan Dudas (fencing) 7:20; Mack Darrow (men's basketball) 23:20.

Feb. 16: Peter Callahan (men's track) 5:10; Bob Callahan (men's squash) 19:15.

Feb. 23: Lisa Boyce (swimming) 6:05; Eileen Moran (track) 14:20.

Mar. 1: Paul Nolle (swimming) 6:40; Daniel Kolodzik (wrestling) 18:40.

Mar 8: Chad Wiedmaier (lacrosse) 6:50; Chuck Dibilio (football) 23:50.

Mar. 15: Courtney Banghart (basketball) 4:15; Lindsey deButts (lacrosse) 17:05.

Mar. 22: Hannah Safford (fencing) 4:30; Lori Dauphiny (open crew) 18:55.

Mar. 29: Steve Harrington (baseball/squash) 3:40; Nicole Ontiveros (softball) 14:45.

SOCIAL MEDIA

TWITTER

FACEBOOK

INSTAGRAM

TIGERBLOG

ENEWS

ENews
Hyatt New
SCHEDULE
PNC Schedule
> Full Schedule and Results
November
27
Thursday
M. Basketball
vs. UTEP (Wooden Legacy)
- 2:00 PM
W. Basketball
vs. Wake Forest (Cancun Challenge)
- 8:30 PM
November
28
Friday
M. Basketball
vs. San Diego/Xavier (Wooden Legacy)
- TBA
W. Basketball
vs. Montana (Cancun Challenge)
- 6:00 PM
M. Hockey
vs. Michigan State
- 7:00 PM
November
29
Saturday
W. Hockey
vs. Minnesota
- 2:00 PM
M. Hockey
vs. Michigan State
- 7:00 PM
W. Basketball
vs. Charlotte (Cancun Challenge)
- 8:30 PM
November
30
Sunday
M. Basketball
vs. TBA (Wooden Legacy)
- TBA
W. Hockey
vs. Minnesota
- 2:00 PM
December
03
Wednesday
M. Swimming & Diving
vs. 2014 AT&T Winter National Championships
- All Day
W. Swimming & Diving
at 2014 AT&T Winter National Championships
- All Day
M. Squash
vs. Drexel
- 5:30 PM
W. Squash
vs. Drexel
- 7:30 PM
M. Basketball
at Fairleigh Dickinson
- 9:30 PM
December
05
Friday
M. Swimming & Diving
vs. Brown Invitational Day 1 (Brown Invitational)
- 9:00 AM
W. Swimming & Diving
at Brown Invitational Day 1 (Brown Invitational)
- 9:00 AM
W. Hockey
at Harvard
- 7:00 PM
M. Hockey
vs. Harvard
- 7:00 PM
December
06
Saturday
W. Swimming & Diving
at Brown Invitational Day 2 (Brown Invitational)
- 9:00 AM
M. Swimming & Diving
vs. Brown Invitational Day 2 (Brown Invitational)
- 9:00 AM
M. Volleyball
vs. Dillon Fall Classic
- 11:00 AM
Wrestling
vs. Eastern Michigan (Windy City Duals)
- 11:00 AM
M. Squash
at Rochester
- 12:00 PM
Wrestling
vs. Davidson (Windy City Duals)
- 12:30 PM
stop