2015 Camps
Early Bird Promo
Women's Soccer mm

National Champions

By: Princeton Athletic Communications
          Release: 06/03/2013
Send this article to a friend Print RSS

Princeton has a total of 203 national championships, which includes an impressive 43-year streak of having at least one team or individual national champion from 1972-2014. The latest national champion is Julia Ratcliffe, who won the hammer throw at the 2014 NCAA Division I Track & Field Championships, claiming the first national title for the Princeton women's track & field program.

2014 – Julia Ratcliffe (hammer throw)
2013 – field hockey, men's distance medley relay (Peter Callahan, Russell Dinkins, Austin Hollimon, Michael Williams), fencing, Eliza Stone (epee fencing)
2012 – men's squash, Donn Cabral (steeplechase), Jonathan Yergler (epee fencing)
2011 – Todd Harrity (squash), women's open rowing (1st varsity 8)
2010 – men’s lightweight rowing
2009 – men’s lightweight rowing, women’s squash
2008 – women’s squash
2007 – women’s squash
2006 – women’s open rowing (1st varsity 8), Yasser El Halaby (squash),
2005 – Yasser El Halaby (squash)
2004 – Yasser El Halaby (squash)
2003 – women’s lightweight rowing, women’s lacrosse, Yasser El Halaby (squash)
2002 – women’s lightweight rowing, women’s lacrosse, Tora Harris (indoor and outdoor high jump)
2001 – women’s lightweight rowing, men’s lacrosse, Soren Thompson (epee fencing), David Yik (men’s squash)
2000 – women’s lightweight rowing, Eva Petchnigg (foil fencing), Julia Beaver (women’s squash), Peter Yik (men’s squash
1999 – women’s squash, women’s lightweight rowing, Julia Beaver (women’s squash), Peter Yik (men’s squash)
1998 – men’s lacrosse, men’s heavweight rowing, men’s lightweight rowing, women’s squash
1997 – men’s lacrosse, Katherine Johnson (women’s squash)
1996 – men’s lacrosse, men’s lightweight rowing, men’s heavyweight rowing, Max Pekarev (saber fencing)
1995 – women’s open rowing
1994 – men’s lacrosse, women’s lacrosse, men’s lightweight rowing, women’s open rowing, Harald Winkmann (epee fencing)
1993 – men’s squash, women’s open rowing
1992 – men’s lacrosse
1991 – women’s squash
1990 – women’s open rowing, men’s swimming 200-yard medley relay (Mike Ross, Ty Nelson, Leroy Kim, Erik Osborn)
1989 – men’s lightweight rowing , women’s squash, Demer Holleran (women’s squash), Jeff Stanley (men’s squash), men’s swimming 200-yard medley relay (Mike Ross, Ty Nelson, Rich Korhammer, Rob Musslewhite)
1988 – men’s lightweight rowing, Jeff Stanley (men’s squash), men’s squash 6-Man (Intercollegiate Squash Association Tournament)
1987 – Demer Holleran (women’s squash), Jeff Stanley (men’s squash)
1986 – men’s lightweight rowing, Demer Holleran (women’s squash)
1985 – men’s heavyweight rowing
1984 – women’s squash
1983 – women’s squash
1982 – men’s squash
1981 – women’s squash, John Nimik (men’s squash), men’s squash 6-Man (Intercollegiate Squash Association Tournament)
1980 – women’s squash
1979 – women’s squash, men’s squash 9-Man (ISA); men’s squash 6-Man
1978 - women’s squash, men’s squash 9-Man (ISA); men’s squash 6-Man
1977 – men’s squash
1976 – women’s squash, Nancy Gengler (women’s squash), men’s squash 6-Man
1975 – women’s squash, men’s squash, Wendy Zaharko (women’s squash)
1974 – women’s squash, men’s squash, Wendy Zaharko (women’s squash)
1973 – women’s squash, Cathy Corcione (100 butterfly, 100 free), 200-yard freestyle relay (Cathy Corcione, Jane Fremon, Barb Franks, Carol Brown)
1972 – Wendy Zaharko (women’s squash), Charlie Campbell (200-yard backstroke)
1964 - men's fencing, Bill Hicks (foil fencing)
1956 - Kinmont Hoitsma (epee fencing)
1954 - Henry Kolowrat (epee fencing)
1951 - Chambless Johnson (sabre fencing)
1940 - men's golf
1937 - men's golf
1934 - William Bonthron (outdoor mile)
1931 - G.T. Dunlap (men's golf)
1930 - men's golf, G.T. Dunlap (men's golf)
1929 - men's golf
1928 - men's golf
1927 - men's golf
1923 - men's golf
1922 - men's golf
1921 - Simpson Dean (men's golf) 1920 - men's golf
1919 - men's golf
1916 - men's golf
1914 - men's golf, men's hockey*
1912 - men's hockey*
1910 - men's hockey*
1909 - Albert Seckel (men's golf)
1903 - Frank Reinhart
1899 - Percy Pyne
1897 - Louis Bayard (men's golf)

* from New York Times articles

SOCIAL MEDIA

TWITTER

FACEBOOK

INSTAGRAM

TIGERBLOG

ENEWS

ENews
Hyatt New
SCHEDULE
PNC Schedule
> Full Schedule and Results
August
28
Friday
W. Soccer
vs. Howard
- 7:00 PM
August
30
Sunday
W. Soccer
at Fordham
- 1:00 PM
September
03
Thursday
W. Soccer
vs. Rutgers
- 5:00 PM
ESPNU
|
Live Stats
|
Twitter
September
04
Friday
W. Volleyball
at George Washington (G.W. Tournament)
- 10:00 AM
Field Hockey
vs. North Carolina
- 4:00 PM
W. Volleyball
vs. Radford (G.W. Tournament)
- 5:30 PM
M. Soccer
at St. John's
- 8:00 PM
ESPN3
September
05
Saturday
M. Water Polo
vs. Cal Lutheran (Navy Invitational)
- 10:40 AM
W. Volleyball
vs. UC-Davis (G.W. Tournament)
- 1:00 PM
M. Water Polo
vs. Iona (Navy Invitational)
- 6:30 PM
September
06
Sunday
M. Water Polo
vs. Lindenwood (Navy Invitational)
- 8:00 AM
M. Water Polo
vs. Gannon (Navy Invitational)
- 1:00 PM
Field Hockey
vs. Virginia
- 1:00 PM
W. Soccer
vs. Duquesne
- 1:00 PM
September
10
Thursday
W. Soccer
vs. Delaware
- 7:00 PM
M. Soccer
at FGCU
- 7:00 PM
September
11
Friday
M. Tennis
at Penn Invitational
- All Day
W. Cross Country
at HYP
- All Day
M. Cross Country
at HYP
- All Day
M. Water Polo
vs. Diablo Valley (Princeton Invitational)
- 2:00 PM
W. Volleyball
at Hofstra (Hofstra Tournament)
- 6:00 PM
September
12
Saturday
M. Tennis
at Penn Invitational
- All Day
W. Volleyball
vs. Florida Gulf Coast (Hofstra Tournament)
- 10:00 AM
Field Hockey
at Bucknell
- 12:00 PM
W. Volleyball
vs. Hartford (Hofstra Tournament)
- 3:00 PM
stop